Naistele

Riidest hügieenisidemed

Koos riidest mähkmetega on oma tagasituleku teinud ka riidest hügieenisidemed. Miks peaks ainult meie lapsed saama osa riide pehmusest ja meie ise higistama plastikus? Ühekordsed mähkmed ja sidemed on tehtud samadest materjalidest ning riidest mähkmed ja sidemed samadest kangastest. See on hea võimalus proovida järgi, mis tunne lapsel on :)
Naistel on menstruatsioon 33-43 aaastat, üks kord kuus. Kui vahetada sidet iga 4-6 tunni tagant nagu soovitatakse, kulub ühe perioodi (võtame nädala s.o 7 päeva) peale umbes 20-30 sidet. Mõtle milline hulk raha sa iga kord prügikasti viskad? Milline hulk energiat ja ressursse on nende tootmiseks ning transportimsieks kulutatud? Milline hulk prügi sa oma eluajal tekitad juba pelgalt ühekordseid sidemeid kasutades?


11-osaline Imse Vimse sidemete komplekt
http://www.imsevimse.se/
Miks?
  • Mugavus - ühekordsed sidemed on ebamugavad, võivad tekitada sügelemist, hõõrumist ning higistamist, sest ei hinga. Lisaks sellele kleepuvad need tihti rohkem sinu kui aluspükste külge. Riidest sideme saad valida just sellise pealmise kihiga, mis sinu jaoks on kõige mugavam, need ei aja higistama, sest on hingavatest materjalidest tehtud ning need ei jää sinu külge kinni.
  • Tervis - kuna ühekordne side ei hinga siis võib märg ja niiske keskkond tekitada ärritusi. Paljud naised, kes riidest sidemeid kasutavad ütlevad, et nende voolus on vähemaks jäänud, mensturatsiooni aegsed vaevused on vähenenud ning menstruatsiooni kestus lühenenud.
  • Alati olemas - kui kodust saavad ühekordsed sidemed otsa siis riidest sidemed on alati olemas. Menstruatsiooni vahepeal on sul küllalt aega, et need puhtaks pesta ja järgmist korda ootama sättida.
  • Odavus - naised kasutavad üle poole oma elust hügieenitooteid. Mõtle kui palju sa säästad kui ostad valmis ühe nädala/perioodi jaoks ca 25 sidet ning kasutad neid aastaid.
  • Keskkond - riidest sidemed ei tekita prügi ja säästavad energiat (tootmiseks kulutatavat). Jah, neid peab pesema aga isegi 25 sidet korraga ei anna välja tervet masinatäit, mis tähendab, et terve aasta peale pead arvestama 2-3 lisa pesukorraga. Kas see on võrreldav kulu ühekordsete ühe uuesti ja uuesti tootmisega?

Maijat 3-osaline riidest sidemete proovipakk
http://www.myllymuksut.com/

Mida?
Riidest sidemeid tehakse erinevaid nagu ühekordseid sidemeidki. On pikemaid ja paksemaid, et imaks rohkem. On lühemaid ja õhemaid. On pesukaitsmeid. Kuid tehakse ka erinevaid nagu riidest mähkmed ehk siis AIO'sid, taskusidemeid, volditavaid, tiivakestega/teta, vettpidava kihiga/ta jne. Loomulikult saad valida erinevate kangaste, värvide ja lõigete vahel. Valik missugune :)

Volditavad riidest sidemed
http://www.kulmine.de/
Kuidas?
Et vere plekid ei kinnituks, soovitatakse peale kasutamist kohe side külma vee all üle loputada või panna kaanega ämbrisse külma vette likku. Sapiseep on hea abivahend kui side on looduslikust kangast. Samuti aitab plekke lahti leotada külm eelpesu. Pesta võib nii käsitsi kui pesumasinas, nii kuumaga kui tootja lubab. Steriliseerida aitab teepuuõli või päikese käes kuivatamine.


Ämber sidemete leotamiseks
http://www.gladrags.com/

Kus?
Igal pool! Kodust väljas olles pane kasutatud sidemed veekindlasse kotikesse. Ära unusta neid kohe peale koju jõudmist pessu või likku panemast!

Wemoon sidemete kotike
allikas: http://www.ecomenstrual.co.uk/
Kust saab osta?

Eestist:
Looduspere - Popolini sidemed (loodetavasti ikka tellivad veel...), Disana pestavad rinnapadjad ja raviv labavill
Sternum - Imse Vimse sidemed ja pestavad rinnapadjad (viimased ka Joha firma omasid)
Mähkmed.eu - Imse Vimse pestavad rinnapadjad; FuzziBunz ja Imse Vimse riidest sidemed


Välismaalt:
Myllymyksut (Soome)
Nettiemo (Soome)
New Moon Pads (USA)
Kulmine (Saksa)
Emiliten (Rootsi)
Luxury Moon (UK)
EcoMenstrual (UK)
Twinkle Twinkle (UK)

Tee-See-Ise
Ecomenses - palju õpetusi ja allalaetavaid lõikeid (ingl  k)
Sew Your Own Diapers - taskusideme õpetus (ingl k)
Downsizer - õmblemisõpetus (ingl k)
Cloth Pads - pikk nimekiri lõigetest ja õpetustest (ingl k) NB! Paljud lingid sellel lehel on aegunud.
Adahy's Cloth Pad Patterns - lõiked ja infot (ingl k)
Fuzbaby - nimekiri (ingl k)
Pauline's - allalaaditav lõige (ingl k)
Natural Suburbia - piltidega õpetus (ingl k)
BornToLove - nippe, juhendeid (ingl k)
Emiliten - õpetus piltidega (rootsi k)

Lugemiseks & vaatamiseks:
http://www.wemoon.com.au/
http://clothpads.wikidot.com/
http://www.ecomenses.com/
http://www.gladrags.com/