KKK

Korduma Kippuvad Küsimused
(uuendatud 30.09.11)
Kõige lõpus - Nipidi alustamiseks

Kui tihti peab riidest mähet vahetama?
Kuigi arvamusi on erinevaid, soovitan mina vahetada mähet võimalikult ruttu peale märgumist. Selleks kontrolli iga natukese aja tagant mähet. Kui alguses tundub, et laps on pidevalt märg siis varsti harjud tihemini mähet vahetama (ja ühekordset kasutades kibeled seda vahetama). Samas tuleb ette rõõmsaid üllatusi, kus peale 1-2 tundi on laps endiselt kuiv.
Tänapäeva moodsates riidest mähkmetes (taskumähkmed, AIO'd, mähkmepüksid) kasutatakse väga palju imavaid kangaid nagu bambus (ingl k bamboo) ning kanep (ingl k hemp) ja lapse naha vastu pannakse peale pissimist kuivana tunduvad kangad (mikrofliis, coolmax), sellepärast reklaamitakse neid mähkmeid tihti samasuguse kasutamise võimalustega nagu ühekordseid aga loomulikult ei ole riidest mähe mõeldud märjana lapsel all olema. Nagu tegelikult ei ole ka ühekordne mähe...
Päev 7,5 kuusega http://riidestm2hkmed.blogspot.com/2011/09/uks-paev-75-kuuse-poisiga.html
Päev 1,1 kuusega http://riidestm2hkmed.blogspot.com/2011/07/uks-paev-riidest-mahkmetega.html

Kuidas aru saada, et mähe on märg?
Kõige lihtsam viis on katsuda. Mõnede mähkmete puhul saab aru kui katsuda pealmist kihti, teiste puhul ei aita muu kui katsuda sisemist kihti. Samuti võib märjast mähkmest märku anda lapse viril olek (loogiline eks :P).

Kuhu panna mustad mähkmed?
On kaks võimalust - kas korjad mustad mähkmed kohe pesumasinasse või mõnda nõusse vannitoa nurgas. Nõuks võid võtta tavalise ämbri/pesukasi või osta spetsiaalne ämber. Kakased mähkmed loputa enne kraani alt läbi ja seebita (sapi)seebiga sisse, et plekid pesumasinas kergemini välja tuleksid. Tänapäeva mähkmed ei vaja vees leotamist. Aga kui sa siiski tahad ämbrisse ka vett panna lisa vette sortsuke teepuuõli, äädikat või soodat.
Loe ka http://riidestm2hkmed.blogspot.com/2010/09/mahkmete-pesemisest.html

Kuidas riidest mähkmeid pesta? Millist pesupulbrit kasutada?
Nagu ikka riideid - pesumasinas :D Pese koos teiste pesudega vastavalt pesujuhendile, sama pesupulbriga, mis teisigi lapse riideid (ära pesupulbriga liialda!). Marlid, flanell- ja sisemähkmed kannatavad kuuma pesu aga taskumähkmeid ja AIO'si soovitatakse pesta kuni 40-kraadises vees. Krõpsudega mähkmed keera pahupidi ja pane krõpsud kokku. Kui  muretsed bakterite pärast siis lisa pesumasinasse pesupulbriga koos Bambino Mio antibakteriaalset mähkmete hoolduspulbrit. Kuigi looduslikud pesuvahendid on igati soositud mähkmete pesemisel, leidsin ühelt kodulehelt hoiatuse mitte pesta mähkmeid pesupähklitega. Järgi alati silti mähkmel või tootja ettekirjutusi!
NB!: Väga suured tsentrifuugipöörded lühendavad mähkmete eluiga. Ära kasuta valgendajat ega kuivata kuivatis!
Loe ka http://riidestm2hkmed.blogspot.com/2010/09/mahkmete-pesemisest.html
Pesupulbritest http://riidestm2hkmed.blogspot.com/2011/09/pesemisest-kuidas-ja-millega.html

Kas pean mähkmeid triikima?
Ei :) Moodsaid riidest mähkmeid ei saagi triikida ja marlisid või flanell mähkmeid triikida pole vaja. Lisaks räägitakse, et triikraud eraldab kahjulikke ioone. Mina seda ei usu aga mähkmeid ei triigi ka. Talvel kui marlid toas kuivavad siis aitab triikimine neid pehmemaks teha. Mähkmete triikimine või mitte triikimine on igaühe oma valik.

Millised riidest mähkmed peaksin ostma?
Enne proovimist ei saagi olla kindel, millised sulle ja su lapsele sobivad. Enne ostu tee kindlaks, milleks on mähe mõeldud - kas tegu on mähkmepükstega, mitte vettpidava mähkmekattega; kas vaja läheb ka lisaimu jne - et sa pärast ei pettuks. Uuri kaua läheb mähkme kuivamiseks aega - kui õues kuivatad siis pole vahet aga näiteks AIO'd kuivavad toas pesurestil mitu päeva. Otsusta kui palju oled nõus mähkmete peale kulutama - moodsad mähkmed võivad tunduda esmasel uurimisel väga kallid. Ühesõnaga otsi enne ostmist võimalikult palju informatsiooni riidest mähkmete kohta.
Loe siit vastsündinu mähkimise kohta http://riidestm2hkmed.blogspot.com/2011/03/vastsundinu-riidest-mahkmetes.html

Kui palju riidest mähkmeid peaksin ostma?
Keskmiseks võetakse, et läheb vaja 20-24 mähet (sisemähet, marlit või siis AIO't/taskumähet) ja 5 mähkmekatet.Viimaseid ei lähe vaja kui kasutad juba AIO'sid või taskumähkmeid.
Kõige lihtsam (ja kindlasti ka põnevam) on kombineerida. Näide: 5-10 nelinurkset marlit või prefoldi, 4-5 mähkmekatet, 2-4 mähkmepükse ja/või sisemähet, 3-5 AIO't või taskumähet ööks (või pikemaks uneks). Aga samas võid ka terve mähkmeea hakkama saada marlide ja sobivas suuruses mähkmekatetega. Sellisel juhul peaks piisama 20-30 marlist ja igas suuruses max 4-5 mähkmekatet (+ mõned nelinurksed flanellmähkmed suurema uputuse vältimiseks)
Loe ka siit http://riidestm2hkmed.blogspot.com/2010/09/mida-on-vaja-alguses.html
Hinna kohta loe siit http://riidestm2hkmed.blogspot.com/2011/05/miks-on-riidest-mahkmed-nii-kallid.html


Millised on tänapäeval riidest mähkmed?
Tänapäeval on väga erinevaid riidest mähkmeid müügil. Mähkmesüsteemid koosnevad põhiliselt kahest osast - imav osa ja vettpidav osa. Erinevatest mähkmetüüpidest loe siit:
http://riidestm2hkmed.blogspot.com/2010/09/mahkmetuubid.html
http://www.bioneer.ee/eluviis/tarbimine/aid-11733/Moodsad-riidest-mähkmed
http://www.perekool.ee/index.php?id=153186


Tahaksin ise õmmelda riidest mähkmeid aga ma ei leia kuskilt lõikeid? Kust materjali osta?
Mähkmete õmblemiseks lõikeid ja juhiseid leiad Tee-See-Ise alt. Kahjuks ei müüda Eestis korralikku mähkmekangast. Tavalist puuvillast, flanelli, marlit ja froteed ikka leiab aga hingavat fliisi (mikrofliisi) või bambust minu teada ei müüda, rääkimata PUL-kangast. Paljudest Soome netipoodidest leiad riidest mähkmete (kestovaippa) kõrvalt ka erinevaid mähkmekangaid ja muid tarvikuid (kummi, krõpsupaela, trukke jne).
Teine võimalus on kasutada second hand materjali. Näiteks kasutatud saunarätikud, flanellist voodilinad, puuvillased rätikud jne. Riide valikul jälgi, et see oleks võimalikult looduslik ja hingav (nt kuigi fliis on mõnusalt pehme, on enamus fliisid täiesti sobimatud mähkmeteks).

Kas riidest mähkmed lekkivad?
Ikka juhtub ja oskamatu kasutuse korral tihemini kui pabermähkmega. Kui mähe on paras, piisavalt imav ja mähet vahetatakse tihti, siis lekkeid ei esine. Kvaliteetsed mähkmed, mis kahjuks on ka kallimad, on lekkekindlamad. Samuti näitab minu kogemus, et riidest mähkmed hoiavad pisikese beebi vedela kaka paremini kinni kui pabermähe.
Loe siit: http://riidestm2hkmed.blogspot.com/2011/08/kuidas-valida-oiges-suuruses-mahet.html

Millised riidest mähkmed sobivad öiseks kasutamiseks?
Jällegi leiad kõige õigema katsetamise käigus aga põhiline, et mähe oleks suure imavusvõimega. Tänapäeval on müügil eraldi mähkmed öö jaoks, mis on veidi paksemad ja väga suure imavusega, tavaliselt on pealmiseks kihiks lapse pepu kuivana hoidev kangas. Pisikese lapsega soovitan mähet vahetada vähemalt korra öö jooksul. Kui laps hakkab kasvades harvemini pissima (ning mõnel jääb ka öine söömine ära) siis pole selle järgi enam vajadust.
Loe blogist minu kogemustest öise mähkmisega, silt "öö".

Kas kodust väljas saab ka riidest mähkmeid kasutada?
Loomulikult :) Vaja on ainult piisavalt palju mähkmeid vahetuseks ja kotti, kuhu mustad mähkmed panna. Mina olen kasutanud tavalist kilekotti.

Kas märg mähe ei lähe jäässe kui laps talvel õues magab?
Tean, et see võib tunduda naljaka küsimusena aga mäletan, et ise mõtlesin oma esimese lapsega selle peale ja minult on seda mitu korda ka küsitud. Vastus on ei. Laps on ju soojalt riides ja sellisel juhul peaks temalgi vankris külm olema. Aga, et mähkmes oleks püsivalt soe temperatuur võid mähkme pealispükstena villaheidepükse kasutada.

Kas riidest mähkmeid kasutades kulub kogu mu aeg mähkmete vahetamisele?
Jah, kui see on sinu esimene laps. Ei, kui see on sinu mitmes laps. :D

Aga riidest mähkmega on mu lapsel pepu koguaeg märja sees?
Uskuge, enamus emasid häirib see mõte rohkem kui märg mähe last :) Me kõik kasvasime marlides - küsi oma emalt või vanaemalt, kuidas tema hakkama sai. Nende elu oli mitu korda raskem. Seepärast peabki riidest mäht võimalikult kiiresti vahetama, et laps ei oleks märg. Kui laps on märjale ülitundlik siis kasuta mähkmeid, millel on kuiva hoidev kiht (nt Coolmax või mikrofliis), pane mähkmesse mähkmepaber või kuiva hoidev lapp.

Mu lapsel on kõigi ühekordsete mähkmete vastu allergia, kas riidest mähkmed sobivad talle? Kas riidest mähkmega saab ravida mähkmepiirkonna punetust/löövet?
On tõesti lapsi, kellele ükski pabermähe ei sobi. Pabermähe sisaldab erinevaid sünteetilisi lisaaineid (nt pepupalsamid, klooriga pleegitamisel tekkinud dioksiinid, parfüümid, värvained, SAP jne), mis võivad ärritada õrna nahka ja tekitada allergiat. Kui punetuse põhjuseks on ained, mida pabermähe sisaldab siis ei aita pabermähkme margi vahetamine vaid ainult riidest mähe.
Riidest mähkmed ei ravi punetust. Küll aga võivad leevendada, sest õhk käib mähkmest läbi (vali kõige hingavam mähe - nt marli ja villaheidepüksid).. Mina soovitan raviks palju õhuvanne ja palju tärklist mähkmepiirkonda, enne kui ükskõik millise mähkme lapsele alla paned. Raviks sobivad ka siidimähe ja ravivill (mõlemat saab ka pabermähkme sisse panna).

Kas riidest mähkmega õpib laps kiiremini potile käima? Kas riidest mähe aitab last potile õpetada?
Mõlema küsimuse vastuseks - Ei, see oleneb ikkagi lapsest ja emast. Mõnda last märg mähe segab, teist mitte. Kui laps ei taha üldse potil käima hakata siis võib kasutada potitreeningu pükse. Need hoiavad pissi kinni aga imav osa on õhuke ja lapsel on pärast pissimist märg tunne. Aluspükstel on sama mõju (laps tunnetab, et pissimise tagajärjel on ta märg), lihtsalt siis on emmel rohkem koristamist :)


Nipid alustamiseks

Kas tahaksid riidest mähkmeid kasutama hakata aga kõik tundub nii keeruline? Ära mõtle üle - lihtsalt vali ühed välja ja proovi ära. Uurides tundub kõik nii keeruline aga tegelikult on riidest mähkmetega toimetamine sama lihtne kui pabermähkmetega. Lihtsalt mähkimine ja pesupesemine :) Mõned nipid kuidas kiirelt ja valutult alustada:

Esiteks: Nelinurkmähkmed + kate on kõige lihtsam mähkmesüsteem, millega alustada.

Kuigi nelinurkmähkmed vajavad voltimist ja tunduvad nii mõnelegi emade-vanaemade juttude järgi hirmutavad, on riidest mähkmete maailmaga tutvumiseks need just kõige lihtsamad mähkmed. Põhjuseid on mitu - odavus, kättesaadavus, lihtne ise õmmelda, palju kombineerimise ja kasutamise võimalusi.
Alustamiseks pole rohkem vaja kui pakk (5-7 tk) nelinurkmähkmeid ja 2 mähkmekatet. Nendega peaks saama ühe päeva hakkama ning saad selgust, kas sinust saab mähkmepesija või mitte.
Voltimisest http://riidestm2hkmed.blogspot.com/2011/08/erinevad-voltimise-viisid.html


Teiseks: Ära osta valmis palju ühe firma mähkmeid enne kui pole neid korralikult proovinud.

Poes katsudes või e-poes vaadates võib mõni mähe tunduda ideaalne ja tekib soov osta ainult neid mähkmeid. Eriti veel kui on tegu one size mähkmetega - lapse kasvades pole mähkmeid juurde vaja osta ning säästad raha ja aega. Tegelikkuses ei saa sa olla enne proovimist kindel, kas mähe sulle ja su lapsele sobib. Lapsed on kehakujult nii erinevad et kõik mähkmed ei sobi kõigile lastele. Või avastad hiljem kasutades, et mähkmed pole ikkagi nii head kui alguses tundusid... Et mähkme sobivuses kindel olla pead mähet lapse jalas kasutama :)

Kolmandaks: Pese mähkmeid tavalise pesurežiimiga koos lapse riietega.

Kui mähkmete pesemise kohta lugeda siis tundub see olevat sama keeruline nagu raketiteadus. Alustuseks pese mähkmeid samamoodi nagu lapse riideidki. Võid pesupulbri kogust veidi vähendada. Kui tekib probleeme (mähkmed hakkavad haisema, mähkmed ei ima enam vms) siis hakka uurima teisi variante.

Neljandaks: Ära kohku mähkmete kõrget hinda nähes.

Jah, riidest mähkmed on kallid aga need on jäädavad (kuni päris ära lagunevad, eks). Otsi internetist kasutatud või uute mähkmete müügikuulutusi. Paljud emad müüvad imeodavalt  korra läbi pestud või täiesti kasutamata mähkmeid. Nelinurkmähkmed saad kerge vaevaga ise õmmelda.
http://www.osta.ee/
http://www.okidoki.ee/
http://www.perekool.ee/ (Lastetarbed)
http://riidepepu.44.forumer.com/

Viiendaks: Küsi nõu!

Otsi teiste riidest mähkmete kasutajatega kontakti. Nemad aitavad kui tulevad esimesed tagasilöögid ning julgustavad sind edasi proovima. Jagatud mure on pool muret :) Ja ära kuula kui sulle öeldakse, et tänapäeval keegi mähkmeid ei pese. Pesevad ja rõõmuga veel!

Kuuendaks: Mõtle positiivselt!
Ma tean kui raske on lahti saada pabermähkme tootjate loosungist "Puhtam ja muretum tunne". Mõnel võtab see vähem aega, teisel rohkem. Mõtle kõigele heale, mida teed kui kasutad riidest mähkmeid. Lapse tervisele ei ole need ohtlikud. Keskkonda ei reosta lõpututena näivate prügihunnikutega. Säästad raha. Tegele natuke oma suhtumise ja mõtlemisega ning peagi avastad, et hoiad suure kaarega pabermähkmetest eemale :)

2 kommentaari:

Anonüümne ütles ...

Tere!
Aga minul on mure!
Mul õnnestus oma taskumähkmeid paar päeva pesemata hoides (ja sellest ühe päeva olid nad kilekotis, sest pidin transportima teise kohta) NIIMOODI haisema panna, et see ei lähegi enam ära:S pesen ja pesen, isegi 60 kraadiga, aga niipea, kui pissiseks saavad, hakkab hallituse hais üle pea käima... KUIDAS sellest lahti saada?!

Katariina ütles ...

Tere!
Ma pole sellise probleemiga kokku puutunud ja seepärast omast kogemusest ei oska midagi soovitada. Tuulasin veidi netis ringi ja leidsin mõned variandid, mis võiksid toimida:
1)Kui kasutad looduslikku/sensitiva pesuvahendit siis suurenda pesuvahendi kogust ja/või kasuta tavalist pesuvahendit (Ariel, Tide, Bonux jms) ja seda pane ka päris korralikult ühele pesumasinatäiele. Pärast seda vähemalt 2 loputust!
2)Leota mähkmeid pool päeva/päeva otsa soodavees, siis külma veega pesu (pesuvahendita!) ja siis kuum pesu pesuvahendiga.
Loetamiseks võid proovida ka midagi vängemat - näiteks ökopoodides müüdavat apelsinipuhastusainet. Ära seda otse riidele pane, lahusta enne vees!
Leidsin veel sellise vahendi nagu plekisool. Kindlalt väita ei oska aga ka sellega leotamisest võib kasu olla.
3)Kui eelmistest variantidest kumbki ei sobinud siis viimase võimalusena võid proovida pesta vähese (no kuskil veerand/pool korgitäit) kloori sisaldava valgendajaga. Pärast seda kindlasti mitu-mitu loputust, et valgendaja ei jääks kangasse. NB! Ole väga ettevaatlik, sest üledoseerimisel võib valgendaja mähkmed ära rikkuda! Lisa seda võimalikult väheses koguses!

Kui viitsid, võiksid hiljem kirjutada, kuidas haisust lahti said. Paneksin blogisse üles jutu ja siis ehk ka teistel abi sellest :)