kolmapäev, 21. oktoober 2015

Kust alustada? Osa 3.

Riidest mähkmete hooldusest ja pesust


Võibolla oled nüüd otsustanud ära milliseid mähkmeid alustuseks ostad. Võibolla oled juba äragi tellinud või on sõbranna kasutatud mähkmed laenanud. Jääb ikkagi küsimus - kuidas mähkmeid pesta? Ja minul on sellele lihtne lahendus - PESUMASINAGA :) Ok, tegelikult see päris nii lihtne pole, sest mähkmed vajavad tihedat pesu ja kakased on hulga mustemad kui tavaline pesu. Aga siiski! Tänapäevaseid mähkmeid ei keedeta ega triigita. Ja paljudel mähkmepesijatel on kodus ühekordsed mähkmed ka, juhuks kui mähkmed õigeks ajaks ära ei kuiva, öiseks kasutamiseks, väljas käimiseks jms. Nii ei pea värske ema oma uneaega ohverdama.
Päris uued mähkmed tuleb enne kasutamist läbi pesta. Mähkmekatetele ja taskumähkmetele (mähkmele endale mitte sisudele!) piisab täiesti kiirest pesust, nagu uute riiete puhul. Imavad mähkmed vajavad mitmekordset (olenevalt kangast 3-5 korda) pesu+kuivatamist, et maksimaalne imavus saavutada. Sellegi poolest olen mina kasutanud mähet ka peale esimest pesu. Lihtsalt tean, et tuleb tihemini vahetada. Kõige parem on lugeda ostetud mähkme infolehte - seal on kindlasti kirjas, kuidas mähet kasutamiseks ette valmistada (prep, prepping).
Kasutatud mähkmetele soovitan teha põhjalikuma pesu (stripping). Pole ühtki juhust teada, kus laps oleks saanud kasutatud mähkmetelt nakkuse kuid alati tasub olla ettevaatlik. Kõige tähtsam ongi sügavpesu imavate mähkmete puhul. Nelinurkmähkmete ja imavate sisudega on lihtne - neid võib keeta või pesta 90 kraadiga (millel pole krõpse, elastikut ega vettpidavat kihti)! AIOde, AI2de ja mähkmepükstega on keerulisem. Mina soovitaksin teha võimalikult suure lubatud kuumusega pesu koos eelpesu ja lisaloputusega. Sel korral võib lisada ka natuke rohkem pesuvahendit või pool korki valgendajat (VÄGA VÄHE!). Pärast seda veel üks lisaloputusega pesu aga pesuvahendita - kindluse mõttes, et pesuvahendit kangasse ei jääks. PS: Kui sul on eestlaetav pesumasin siis saad loputuse ajal jälgida, kas pesuvesi mullitab. Mullide tekkimisel on pesuvahendijääke mähkmetes ja tuleb veel loputada/pesta.
Järgmine samm peale kasutamist oleks mustad mähkmed. Kuhu need panna? Vannituba hakkab ju haisema? Tegelikult ei haise... no peale lapse pepu pesemist natuke ikka aga õige hoiustamise juures mähkmete pärast mitte. Milline hoiustamine kellelegi sobib, sõltub inimesest ja ruumist. Pissised mähkmed võib kraani alt läbi lobistada (aga ei pea), kakased tuleb suuremast mustusest puhtaks küürida ja sapiseebiga seebitada, et plekke ei jääks. Hoiustamiseks on üldiselt kaks varianti:

 • märg hoiustamine (wet pail) - selleks sätitakse pesuruumi nurka pooleldi vett täis ämber, millesse uputatakse mustad mähkmed, midagi vette lisada tänapäeval enam ei soovitata, küll aga pikema hoiustamise korral peaks iga päev vett vahetama. NB! Bambuskiule ja PUL-kangale pikk vees ligunemine ei sobi.
 • kuiv hoiustamine (dry pail) - mustad mähkmed kogutakse mähkmeämbrisse, pesumasinasse või pesukaussi. NB! Sapiseebi kasutamine vajalik, et plekid liialt ei kinnituks.
Mõlemal juhul aitab haisu vältida kaane kasutamine. Eriti oluline märja hoiustamise puhul, sest kõige suuremaks riskiks on siis pisikese lapse uppumisoht! Kui mähkmeid tihedalt pesta (iga päev) siis ei teki mingit erilist haisu isegi mitte kaaneta variandi puhul.
Kehtib ka ühekrodsete mähkmete kohta.
Mähkmete pesemisel on oluline oma pesumasinat tunda. Enim soovitatud pesuprogramm näeb välja selline:
 • Eelpesu jaheda/külma veega kuid pesuvahendita. Olenevalt vee karedusest võib parema tulemuse anda soe eelpesu. Eelpesu mõte on puhastada mähkmed suuremast mustusest, et pärast pesuvesi oleks puhtam ja seepärast võiks see ka olla võimalikult lühiajaline. Siin lõpus võiks olla ka tsentrifuug aga mina ei ole seda varianti kunagi kasutanud.
 • Põhipesu 40-60 kraadiga, võimalikult vähe pesuvahendit (aga piisavalt, et mähkmeid puhastada!) ja loputus.
 • Lisaloputus sooja veega (kui saad loputusvee temperatuuri muuta) + tsentrifuug.
Iga etappi lõppu võib teha tsentrifuugi kuni 1000 pööret minutis, vettpidavale kangale parem kui pöördeid isegi veidi vähendad. Kuivatis kuivatamisest juba rääkisin aga kordan, et vettpidava kangaga mähkmeid ma ei soovita kuivatisse panna. Kui siis ainult omal vastutusel võimalikult madalal kuumusel.
Minu pesurežiim nägi välja selline - pesin mähkmeid peaaegu iga päev, teiste pesudega (looomulikult mitte mehe tööriiete või laste poriste õueriietega) koos. Alati lobistasin mähkmed enne kraani alt läbi, kasutasin ka sapiseepi kakaste mähkmete korral. Pesin tavalise pesuprogrammiga + lisaloputus ja siis tsentrifuug. Õnneks ei tekkinud mul ühtki probleemi mähkmete imavuse ega haisuga. NB! Probleemidest, mis võivad aga ei pruugi ette tulla, saad lugeda postituse lõpust linkidele klõpsates.
Pesuvahend mähkmete ja ka ülejäänud pesude pesemiseks võiks olla võimalikult looduslik, mis EI sisaldaks:
 • ensüüme
 • pesupehmendajat
 • valgendajaid
 • fosfaate
 • lõhnaaineid
 • liialt seepi ega vahuainet
 • eeterlikke õlisid
Mina olen edukalt mähkmeid pesnud ka tavalise Tide'ga, küll aga võib see lühendada mähkmete eluiga. Igal juhul on oluline, et ei kasutataks liiga palju pesuvahendit. Enamasti võid vabalt kasutada pool pakendil soovitatud kogusest. 
Sobiva "pesuprogrammi" leidmiseks sobib kõige paremini katse eksitus meetod. Üleliia enne muretseda pole mõtet :) Minu kogemus näitab, et kergem on mähkmeid puhtaks saada kui need väga pikalt mustana pesu ei oota, kui pesumasinas on ka teist pesu peale mähkmete ning kui pesumasinas on piisavalt palju pesu (mitte vähe ega palju) ja pesumasin kasutab pesemiseks piisavalt vett. Viimane probleem võib ilmneda nende uute ülimoodsate masinatega, mis veekoguse valivad ise pesu kaaludes (selle vastu aitab paari märja käteräti lisamine trumlisse).

autor: mähkmed.eu

Kogustest


Vahepeal uurisin sõbrannalt, et kuidas riidest mähkmete valimine edeneb. Selle peale ohati, et uurin ja puurin aga igalt poolt loen, et neid on kokku vaja 24 tükki osta ja uued on ikka nii kallid. Ütlesin talle nagu soovitan igale alustajale - osta alustuseks ainult mõned mähkmed! 24 läheb vaja siis kui kavatsed 24/7 riidekate peale üle minna aga võin kindlalt väita, et seda suudaks umbes kahekümnest üks ema. Ja alguses kui hind ehmatab, osta odavamaid. Osta kasutatuna, laena sõbrannalt jms. Kui tekib harjumus ja vilumus, siis ei tundu enam 20-25 eurot ühe AIO eest palju, sest sa tead kui hea see mähe on ja kui mugav seda kasutada on ja see ei leki ja välja näeb niiii lahe, et tahakski pükse peale panna... Harjuta end riidest mähkmete maailmaga vaikselt, tasa ja targu. Nagunii jääb alguses pabermähkmete pakk ka nurka. Võibolla mõnel päeval ei leia sa üldse indu, et riidest mähet alla panna. Ja ka see on normaalne :) Võibolla ei saagi sinust kunagi mähkmepesijat. Ja ka see on ok! Tänapäeval on valikuvõimalus - miks mitte proovida ka riidest mähkmeid!


Välismaa riidest mähkmete poodides on väga popp mähkmete laenutamine. Ehk siis pood laenutab kindlaks ajaperioodiks riidest mähkmeid proovimiseks/katsetamiseks. Olen seda ideed pikalt peas genereerinud ja nüüd otsustasin, et teen ikka asja ära. Kuidas see täpselt välja hakkab nägema, see alles selgub. Küll aga on oodatud juba esimesed huvilised. Kirjutage julgelt! Midagi erilist mul pakkuda pole ja kuna mähkmelaenutus hakkab toimima tasuta (v.a deposiit summa, mis on 100% tagastatav ja postikulu) siis ei saa ma ka uute mähkmete ostmisse panustada. Küll aga on kõik mähkmed töökorras :) Samuti ootan panust neilt, kellel mähkmeid koju seisma jäänud ja tahavad mu mähkmelaenutust toetada. Eriti oodatud Eestis müüdavad mähkmed, et pärast saaksid huvilised kerge vaevaga endale samad mähkmed osta.

Linke:
Mähkmete sügavpuhastus (Ingridi blogist - VÄGA asjalik õpetus)

Kommentaare ei ole: