pühapäev, 31. oktoober 2010

Tita potitamine

Kui kuskil "rohelistega" arutada looduse säästmisest lapse mähkmekandmise ajal, hakatakse sulle kohe rääkima tita potitamisest. Lapse potitamine sünnist saadik (ingl k. elimination communication) on kahtlemata loodussäästvam kui paber- või riidestmähkmete kasutamine.
Idee seiseneb selles, et ema õpib märkama tita märguandeid/käitumise muutumist vahetult enne häda ja tõstab pisikese kausi/kraanikausi/poti kohale. Tegu ei ole potile treenimisega, sest nii pisike laps ei lähe ise häda tegema. Pigem on see emme treenimine, et too õpiks last "kuulama".
Mina olen potitamise koha pealt laisk. Kavas oli küll hakata poissi potitama aga vanemad lapsed nõuavad oma osa ja nüüd on tuba jahedam (sest õues külm) ning sinna paika see jälle jäigi. Oma kiituseks või laituseks mainin, et 2 pissit on meil  õnnestunud kraanikaussi saada :) Kui leian aega, et end kätte võtta siis kirjutan kindlasti blogis oma edusammudest.
Potitamisega alustamisel avastasin, et tunnen kohutavalt puudust beebi aluspükstest! Ei saa ju panna palja ihu peale sipukaid või traksipükse. Ikka tahaks panna ka pisikesele aluspüksid alla. Enam jaolt on müügil aga aluspüksid, mis käivad pabermähkmete peale. Jälle põhjus kiita Hipsiku-tooteid - nende õhuvannipüksid on küll lausa geniaalsed (idee kohaselt, proovinud neid veel pole). Mõeldud aluspükstena aga kuna neil on pikemad sääred siis hoiavad jalgu ka soojas. Usun, et ideaalsed potitamise jaoks!
Targemad ja kogenenumad emmed soovitasid potitamise alustamiseks järgmist:
  • lase lapsel olla palju mähkmeteta;
  • jälgi mis aja tagant laps pissib;
  • jälgi lapse käitumist vahetult enne häda tegemist;
  • tõsta laps kausi/kraanikausi/poti kohale peale söömist ja uinakut ning kui laps pole tükk aega häda teinud.
Mõned kasulikud lingid (ingl k):
http://www.diaperfreebaby.org/
http://en.wikipedia.org/wiki/Elimination_communication
http://www.freewebs.com/freetoec/
http://www.tribalbaby.org/ECindex.html

Kõigile palju jõudu ja kannatust potitamisel! Ja kui kuidagi ei õnnestu siis selle jaoks on loodud (riidest)mähkmed :)

Kommentaare ei ole: